/   CZ / EN

Výběr a typy gramofonových přenosek

Přenosky se během času a technické revoluce vyvíjely poměrně rychle kupředu, a proto zmíníme pouze několik technologií z let minulých a hlavně se budeme zabývat současností. Na kvalitu a výběr přenosek se názory velice různí, a i když lze jejich parametry měřit není vždy pravidlem, že co je dražší nebo co píšou v časopisu nebo jinde je pro můj gramofon to nejlepší.

 

Výběr správné přenosky pro Váš gramofon

Výběr přenosky začíná u typu Vašeho gramofonu a raménka přes její použití, až po samotné a čistě subjektivní Vaše ucho. Teprve poté je možné začít vybírat dle kvality zpracování a finanční náročnosti. S výběrem Vám rádi pomůžeme v našem obchodě na Praze 1.

 

U běžně dostupných starších i novějších gramofonů rozdělujeme přenosky a hroty na tyto základní druhy:


Magnetodynamické gramofonové přenosky

Vyznačují se vysokou kvalitou zvuku založeném na principu kmitání magnetu mezi cívkami. Od toho názvy Moving Magnet většinou v nižší cenové třídě a Moving Coil ve vyšší cenové třídě. Osazeny jsou většinou minimálně diamantovým tipem nebo hrotem. Kategorie MM má výhodu v možnosti jednoduché výměny hrotu, která u přenosek MC většinou není možná nebo vyžaduje servisní zásah přímo u výrobce, pokud vůbec tuto službu nabízí. Z nejznámějších značek zmínímě například Shure, Ortofon, Nagaoka, Goldring, Audiotechnica a Grado.


Krystalové gramofonové přenosky

Starší a jednoduchá technologie přenosek založená na pohybu krystalového piezoměniče ve kterém vzniká díky pohybu a jeho deformaci elektrické napětí. Většinou bývají osazeny safírovým hrotem. Nevýhodou těchto přenosek a hrotů je krátká životnost, rychle opotřebovávájí vinyl a poskytují nížší kvalitu reprodukce. Nejznámější česká přenoska tohoto typu je Tesla VK 4302.

 

Poradna Phono.cz

Typy gramofonových hrotů / jehel

 

Dále čtětě:

O gramofonech

O gramodeskách