/   CZ / EN

Hodnocení stavu gramodesek

Grading - hodnocení stavu gramofonových desek

Pro hodnocení stavu desek se mezinárodně užívá tzv. „Grading“. Interpretace tohoto hodnocení může být u různých subjektů mírně rozdílná, nicméně základní pravidla i názvy zůstavají stejné.


„New“ nebo „Mint“ vinyl

Nová gramofonová deska v perfektním stavu, nenese žádné známky  poškození.Protože ne všechny nové desky jsou zataveny v igelitovém obalu, můžete setkat i s dodatečným  označením „Sealed“ nebo „Mint Sealed“ což znamená zatavená - nerozbalená.


„Near Mint“ (NM) vinyl

Použítá gramofonová deska, ale v perfektním stavu. Většina prodejců nedává u použitých desek větší hodnocení než toto. Bez viditelných známek poškození, škrábanců nebo jiných defektů způsobujících chyby v reprodukci .Několik jemných vlásečnicových škrábanců na povrchu je v toleranci . Povrch desky je zpravidla lesklý a čistý.


„Very Good Plus“ (VG+) vinyl 

Použítá gramofonová deska, vykazující známky lehkého opotřebení,  vlásečnicovitých nebo   škrábanců a oděrek případně skrvn, které však nemají zásadní vliv na reprodukci.


„Very Good“ (VG) vinyl

Použitá gramofonová deska, vykazující známky většího opotřebení, výraznějších škrábanců a oděrek případně skvrn, které mohou mít vliv na reprodukci a šum případně lehké praskání v záznamu, ale nepřeskakuje.


„Good“ (G) vinyl

Použitá gramofonová deska, vykazující známky velkého opotřebení, škrábanců, skrvn a oděrek patrné i na omak, které mají vliv na reprodukci, šum a praskání v záznamu. I když se většinou uvádí že nepřeskakuje, u citlivých přenosek s nižším přítlakem je to u škrábanců patrných na omak prstem dosti pravděpodobné. U tohoto hodnocení můžete nalézt i varianty „G+“ a „G-“.


„Poor“ (P) vinyl

Použitá gramofonová deska, ve špatném stavu se známkami velkého opotřebení, poškození a výraznými škrábanci případně i s deformací disku. Kvalita záznamu je velmi nízká. Prakticky kromě vysoce ceněných sběratelských rarit, které chcete mít jen kvůlu kompletní sbírce nebo katalogovém číslu nemá cenu tyto desky kupovat ani prodávat.

 

Poradna Phono.cz

Historie gramofonů a gramodesek

Typy gramofonových desek

Výroba gramodesek

Údržba gramofonových desek

 

Dále čtětě:

O gramofonech

O gramofonových hrotech