/   CZ / EN

Rozdělení gramofonů podle druhu pohonu

Rozdělení gramofonů podle druhu pohonu

Podle typu pohonu rozdělujeme gramofony do tří základních kategorií:

 

Řemínkové gramofony

Talíř gramofonu je poháněn gumovým řemínkem a synchronním motorkem. Tento pohon je využíván u většiny gramofonů a bývá preferován v audiofilním světě pro svoje lepší antirezonanční vlastnosti.


Gramofony s přímým náhonem /direct drive/

Základem těchto gramofonů je stator a rotor umístěný na středové ose gramofonového talíře. Nejčastější využítí těchto gramofonů je pro účely Dj´ingu a v nahrávacích a lisovacích studiích zejména pro svoji přesnost. Výhodou této konstrukce je přesné řízení otáček bez nebo jen se zcela zanedbatelnou odchylkou v rychlosti.


Laserové gramofony

První laserový neboli také optický gramofon přišel na svět v papírové podobě v roce 1972. S nápadem přišel William K Heine a v následujících letech byl tento prototyp ještě několikrát vylepšen dalšími vědci do dnešní podoby. První prototyp nesl název Final LT-1 a byl vyroben v roce 1986. Nyní se nejvíce využívá model ELP LT-1XA Laser Turntable a jeho následovníci.

Vzhedem k pořizovací ceně se používá spíše v archivech nebo radiových stanicích pro digitalizaci nebo přehrávání záznamů gramodesek. Výhodou je, že nynější modely jsou schopny převést záznam rychleji do digitální podoby, než v reálném čase bez jakékoliv amortizace nebo poškození gramodesky. Dále také nedochází k přenosu šumů a ruchů nebo nepřesností v reprodukci díky chybám klasické přenosky a není nutné měnit chvějku. Nicméně na druhou stranu pokud jsou desky špatně vylisované nebo masterované, uslyšíte každou chybičku a výsledný zvuk nemusí být vůbec žádné analogové nebe.

 

Poradna Phono.cz

Historie gramofonů a gramodesek

Údržba gramofonu

Nastavení gramofonu

Gramofony podle užitné hodnoty

Typy gramofonových ramének

 

Dále čtětě:

O gramodeskách

O gramofonových přenoskách